שחלות פוליציסטיות

תסמונת השחלות הפולציסטיות היא הפרעה הורמונלית נפוצה (הפרשת יתר של הורמוני מין גבריים) שפוגעת בכעשרה אחוזים  מהנשים בגיל הפוריות. הסימפטומים שונים מאשה לאשה וכוללים: ביוץ לא סדיר, וסת לא סדירה, לעיתים מיעוט  וסתות,  העדר וסת או דימומים ארוכים, קשיי פוריות, עודף משקל, אקנה, שיעור יתר או נשירת שיער, אי סבילות לסוכר. 


כתוצאה מחוסר האיזון ההורמונלי  נוצר מצב של ריבוי זקיקים קטנים שנראים באולטרסאונד כעין שרשרת פנינים, הזקיקים מתקשים להתפתח ולהבשיל והביציות לא מצליחות לנדוד לרחם בביוץ.  חוסר האיזון ההורמונלי גורם במקרים רבים גם להתעבות חריגה של רירית הרחם וכאשר תגיע וסת היא עלולה להיות ארוכה וכבדה. לעיתים התסמונת מלווה בהשמנה באזור הבטן,  סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות כולסטרול גבוהות, קשיי שינה, חרדה ודכאון. 


תסמונת השחלות הפוליציסטיות עלולה לגרום לקשיי פריון בשל תדירות הביוץ הנמוכה יחסית או העדר ביוץ וכן ניכרת עליה בסיכון לסרטן רירית הרחם בשל עיבוי הרירית שיכולה גם לגרום לדימומים כבדים.


האבחון מתבצע באמצעות בדיקת אולטרסאונד  ובאמצעות בדיקות של רמות ההורמונים בדם. 


הסיבות לתסמונת לא מספיק ברורות וההנחה הרווחת כיום היא שמדובר בשילוב בין סיבות תורשתיות וסביבתיות.  


הרפואה המערבית מציעה טיפול בגלולות למניעת הריון שגורמות לדימום סדיר ותורמות להפחתת  אקנה ושיעור יתר. נשים המעוניינות להרות יקבלו בעיקר תרופות מעודדות ביוץ.


בין אם את בוחרת בטיפול מערבי, אלטרנטיבי או שילוב ביניהם תזונה ופעילות גופנית הם שני גורמים משמעותיים מאוד לאיזונך. 


תזונה: מותאמת אישית שמכוונת לאיזון רמות הסוכר בדם ומבוססת בעיקר על דגנים מלאים, ירקות וקטניות . כמו כן מומלץ להמנע ממזון עתיר סוכר, קמח ומזון מעובד.


פעילות גופנית שנעימה לך : הליכה, ריקוד, יוגה, שחיה. 


עיסוי סובדה - משפר את זרימת הדם ומיטיב את ההזנה לרחם ולשחלות, תומך באיזון הורמונלי, ממריץ את מערכת הלימפה ומסייע לפינוי פסולת שהצטברה בשחלות וברחם, מרגיע ומשחרר סטרס, מסייע לך ליצור חיבור עמוק יותר עם רחמך ובמשך הזמן יכול לתרום להסדרת המחזוריות. 


קרניוסקראל - הטיפול יכול לתרום להרגעה, לשחרור חסימות, לאיזון מערכת העצבים, זרימת הדם והמערכת ההורמונלית, להמרצה של כח החיים ומכאן להתעוררות כח הריפוי הטבעי. כשהבריאות נוכחת בגוף האיזון שהופר יכול לשוב ומכאן להשפיע על התפקוד הכללי ולתמוך בהסדרת המחזוריות.